Home » Szolgáltatások » 5 érv a manuálterápia mellett

5 érv a manuálterápia mellett

A manuálterápia egy speciális, mobilizáló fogásokat magában foglaló kezelési módszer, ami hatékony megoldást nyújt mozgásszervi fájdalmak, illetve akut, valamint krónikus elváltozások kapcsán. A terápiával hatékony eredményeket érhetünk el a végtagok, a gerinc környéki izmok, és a gerinccsigolyák területén. Egy szakember kezei között biztonságban érezhetjük magunkat, ugyanis lazítja a merev, mozgásukban korlátozott ízületeket, izmokat, csökkenti a fájdalmat.

 

De vajon miért éri meg manuálterapeutához fordulni? Milyen előnyei vannak a gyógytornának és a fizioterápiának? Ebben a cikkben 5 érvet sorolunk fel, ami segít a döntéshozatalban.

Mi a manuálterápia?

Amennyiben valaki nyak-, derék-, váll-, vagy hátfájdalommal küzd, ízületi fájdalommal él együtt, annak mindenképpen jó választás lehet a manuálterápia. Az egész napos irodai ülőmunka, a mostanában megszokott mozgásszegény életmód 30 felett már rendszeresen okozhatnak tüneteket. Ilyenkor nyújthat segítséget egy gyógytornász, aki hatékony megoldásokkal kezeli a problémát. A www.gyogytornaszom.hu weboldalon bővebben is kitérnek ennek a jelentőségére, ahol kiderül, hogy miért éri meg manuálterapeutához fordulni.

1.   érv: Nyakmerevség, fejfájás, és szédülés esetén is megoldást jelenthet

A sok üléssel járó munkavégzésünk, életmódunk, hatással van a nyaki izmokra, amik elmerevednek, megrövidülnek, így folyamatos fájdalmat okoznak. Aki gyakran ébred reggelente fejfájással, elfeküdt nyakkal, nála már megjelentek az első tünetek. Az alkalmankénti fellángolásuk után a fájdalom állandósul, majd szédülést okoz.

 

Manuálterápia segítségével már néhány alkalom után javulhat a keringés, ellazulhatnak a görcsös izmok, ezáltal jelentős javulást érezhetünk. Fontos, hogy a gyakorlatokat elsajátítsuk, helyesen végezzük azokat otthon is, így megelőzhetjük a további tünetek megjelenését.

2.   érv: Hatékony módszer hát-, csípő-, és derékfájdalom esetén

Biztosan mindenkivel előfordult már, hogy egy hirtelen mozdulat következtében azonnali fájdalom jelentkezett a háton, derékon, esetleg a csípőn. Egy manuálterapeuta számára már egy állapotfelmérés során kiderülhet, hogy mi okozza a problémát. Feltérképezi az izomrendszer állapotát, majd speciális műfogásokkal, illetve erősítő és nyújtó gyakorlatokkal segít helyreállítani az izomegyensúlyt.

3.   érv: Az elsődleges cél a fájdalom csillapítása

A terápia során a szakember a fájdalomcsillapításra helyezi a hangsúlyt. Amennyiben a kezelés során a fájdalom elmúlik, a következő lépés a gyógytorna gyakorlatok elsajátítása. Ezt a páciens otthon is végezheti, megelőzve ezzel a fájdalom újbóli megjelenését. A manuálterapeuta mindig a probléma forrását keresi meg először, hiszen a cél a kiváltó ok kezelése, ezzel ugyanis jelentősen csökkenthető a fájdalom. Amennyiben a mozgáskorlátozottság megszűnik, helyreáll a mozgástartomány, oldódnak az izmok, kevésbé lesznek feszesek, így elmúlnak a kellemetlen tünetek.

 

Végre enyhülhet a fejfájás, a fülzúgás, a szédülés, javulhatnak az ízületek mozgása, egy idő után újra képes lehet ugyanolyan mozdulatokra mint korábban. Ha pedig már nincs több panasz, akkor se hagyhatjuk abba a tornát, hiszen a kevés mozgás és az ülőmunka hatására a probléma újra fellángolhat.

4.   érv: Becsípődés esetén is hatásos

A sokszor hirtelen fellépő fájdalom fő okozói a gerinc porckorongok. Amennyiben ezek dehidratálttá válnak, akkor csökken a csigolyák közötti távolság. Ennek hatására meglazul a tok és becsípődik a csigolyák ízfelszínei közé. Eközben a benne található idegek összenyomódnak, ami fájdalmat okoz.

 

Ezt mindenkinek komolyan kell vennie, mert a probléma hosszútávú állapotromlást eredményezhet. A pihentetés mindenképpen fontos, emellett azonban nem árt a helyes nyújtógyakorlatok végzése. Ebben a manuálterapeuta nyújthat hatékony segítséget, aki feltérképezi a páciens állapotát, majd személyre szabott kezelési tervet készít a számára. Betanítja a mozdulatokat, amiket aztán napi rendszerességgel, otthon is szükséges gyakorolni.

5.   érv: A lumbágó hatékony kezelése

Végül, de nem utolsó sorban tökéletes módszer a lumbágó kezelése esetén. A hirtelen gerincbe nyilalló, éles fájdalom jelzi, hogy valami nem stimmel a gerincünkben. A legnagyobb probléma, hogy a betegség nőket, férfiakat, időseket, és fiatalokat egyaránt érint. Előfordulhat, hogy csak néhány napos tünetről van szó, de nem ritka az akut, több hónapon át tartó fájdalom sem.

 

A kialakulásának több oka is lehet, a kezelése azonban manuálterápiával a leghatásosabb. Mindenképpen szakorvosi segítségre lesz szükség ahhoz, hogy a lumbágót hatékonyan lehessen kezelni. Elsősorban ugyanis megfelelő nyújtógyakorlatokat és izomerősítő mozdulatokat kell betanulni ahhoz, hogy a tünetek megszűnjenek.

 

About