![]() |
2019. december 06. péntek Miklós |
![]() |
Az info@mrns.hu-ra küldhet linket vagy valamilyen anyagot, amit szeretne, ha hírként bemutatnánk.
Kiválasztott hír:
Megosztás: 




Rég volt emlősök válasza a hőmérsékletváltozásokra - 2012-02-29 20:50:57 |
![]() ![]() |
Ősi emlősök válasza a hőmérsékletváltozásokra![]() A kutatók eredményeit február 24-én közölte a Science folyóirat, amelyben a lovak evolúciójának vizsgálata során korrelációt találtak azok testméretének változása és a hőmérsékleti visszonyok ingadozása között. A kutatást nyolc intézmény tudósai végezték a Floridai és a Nebraskai Egyetem vezetésével.
Azzal korábban is tisztában voltak, hogy az vizsgált periódusban élt emlősök kis testmérettel rendelkeztek és tudták, hogy a környezet meleg volt, de azt nem értették, hogy a hőmérséklet kifejezetten a testméret evolúciójához vezet. A kutatók elemezték azt is, hogy a szárazság és a szén-dioxid szint befolyásolják-e az állatok termetének alakulását. Azt találták, hogy ennek inkább a hőmérséklet a legnyilvánvalóbb kiváltó tényezője. A tanulmány társszerzője, Jonathan Block, a Floridai Természettudományi Múzeum gerinces őslénytan kurátora szerint a lovak elvolúciójuk kezdetén nagyjából akkorák voltak, mint egy Törpe schnauzer. Később, megjelenésük után először még kisebbek lettek, aztán drámaian megnőtt a testméretük. Ez a mintázat pontosan megfelel az akkoriban jellemző globális éghajlat-ingadozásokéval. A legkorábbról ismert ló maradványt a Sifrhippus-t Észak-Amerikában találták, és a paleocén-eocén termális maximum (PETM) idejéből származik. Ezen 56 millió évvel ezelőtti klímaesemény során (mely mintegy 175 ezer évet tartott) az atmoszféra és az óceánok szén-dioxid koncentrációja megemelkedett, aminek következtében a hőmérséklet 10-20 fokkal megnőtt. A fossziliákat a Wyoming Bighorn-medencéből gyűjtötték, megmérték és izotópos elemzésnek vetették alá, így végigkísérhették a Sifrhippus evolúcióját. Megállapították, hogy kb. 5,5 kg-ról 130 ezer év alatt mintegy 30%-al csökkent a súlyuk, kb. 4 kg-ra zsugorodtak, ami megfelel egy kisebb házimacska súlyának. Majd ezt követően mindössze 45 ezer év alatt mintegy 7 kg-nyit nőttek. Ross Secord, a tanulmány vezető szerzője szerint, ez a legnagyobb felbontású eddig ismert ilyen jellegű földi felvétel, és hűen tükrözi, hogy miként változott az éghajlat abban az időben a Wyoming Bighorn-medencében. Secord vizsgálta először Block-al közösen egy posztdoktori kutatás keretében a lovak és más emlősök fogméretét, majd a Nebraska-Lincoln Egyetem 2008-ban csatlakozott a kutatáshoz. Elmondásuk szerint, mikor először szemügyre vették az adatokat, azonnal látták, hogy a lovak méretének változása és a hőmérséklet ingadozása tükörképei egymásnak. Block elmondta, hogy a kutatás évekkel ezelőtt kezdődött, amikor Stephen Chester, egy egykori a Floridai Egyetemen tanuló diák (jelenleg a Yale-i Egyetem doktorandusza), a tanulmány társszerzője, lemérte a lovak fogát, és azt tapasztalta, hogy azok a korukhoz képest túl nagyok. Minél későbbi időszakból származó mintát vizsgált, egyre kissebbek lettek.
A kutatócsoport által bemutatott eredmények fontos kérdéseket vetnek fel, melyek közül talán a legfontosabb az, hogy a jelenleg élő állatok hogyan fognak reagálni a jövőbeli gyors éghajlatváltozásra? Ugyanis jelenleg úgy tűnik, hogy az emlősök egyharmada egyre kisebb méretű. Azonban a tudósok tisztában vannak azzal, hogy a paleocén-eocén termális maximum idején a felmelegedés sokkal lassabban történt, mint napjainkban, így az akkor élt állatoknak sokkal több idejük volt arra, hogy a hőmérsékletnek megfelelően alakítsák a testméretüket. Philip Gingerich, Michigan Egyetem kutatója és az Őslénytani Múzeum igazgatója is egyetért ezzel a feltételezéssel. Ő volt az, aki 1989-ben először igazolta egyértelműen a kapcsolatot a testméret és a hőmérséklet között a PETM idején. Szerinte az a legfontosabb kérdés, hogy mely állatok tudnak a leginkább alkalmazkodni a változó környezeti feltételekhez. A PETM földtörténeti szempontból egy nagyon fontos időszak, ugyanis ekkor jelent meg a legtöbb nagy emlőscsoport, beleértve a főemlősöket, valamint az első páros-és páratlan ujjú patásokat. Ennek az időszaknak az eredménye az állatok jelenlegi diverzitása. Tudva, hogy a testméret kulcsfontosságú az emlősök ökológiáját és élettani működéseit tekintve, előfordulhat, de nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az emlősök ugyanilyen evolúciós választ adnak majd a jövőbeni globális felmelegedésre.
ScienceDaily, 2012. február 23. Dimény Orsolya |
|
![]() Hozzászólás |
|
Értékelések száma: 4, Cikk értéke (1-10):

BrainMaps
Cell Migration
CSH Protokollok
DDBJ
EMBL
External Plasmids Database
Fishmap
FlyBase
GeneCards
GeneOntology
Google tudós
Impakt faktor
Kalkulátor
Kémiai kalkulátor
Labor protokollok
Microorganisms
NCBI
Pathway Interactions
PubMed
ResearcherID
Science AAAS
Stem Cells
Western Blot protokoll
WormBase

Portálunk oldalai megfelelnek az egészségügyi információk megbízhatóságát és hitelességét garantáló HONcode előírásainak. Ezt:
itt ellenőrizheti.
Hirdetés