![]() |
2018. április 23. hétfő Béla, Egon |
![]() |
Az info@mrns.hu-ra küldhet linket vagy valamilyen anyagot, amit szeretne, ha hírként bemutatnánk.
Kiválasztott hír:
Megosztás: 




Őssejtekkel gyógyítottak vesekárosodást - 2011-02-17 12:07:15 |
![]() ![]() |
|
Őssejtekkel gyógyítottak vesekárosodást ![]() Szervezetünknek számos területe van, amely, elsősorban elhelyezkedése révén, gyakran érintkezik a mikroorganizmusokkal. Ilyen például a bőr, az orr- és szájüreg, a felső légutak, a bélrendszer. Az ezeken a területeken előforduló mikróbák gyakran nem okoznak betegséget, sőt, a bélrendszer egészséges működéséhez szükségesek is. A vese ezzel ellentétben olyan szerv, melynek fertőzése komoly betegségeket okoz. A vesének többrétű feladata van. Eltávolítja a felesleges vizet és ionokat, valamint az anyagcsere-végtermékek egy részét (elsősorban a nitrogéntartalmúakat), részt vesz az ozmoregulációban és a szervezet pH-szabályozásban, illetve közvetve a vérnyomás szabályozásában is. Anatómiai és funkcionális egysége az érgomolyagokat körülvevő Bowman-tokból és vesetubulusból álló nefron. Normál esetben a húgyutakban a vizelet felülről lefelé, a vese felől a húgyvezetéken keresztül a húgyhólyag irányába áramlik, majd a húgycsövön keresztül ürül, így a fertőző elemeket a vizelet kimossa. A húgyvezeték és a húgyhólyag közti lezárt határ megakadályozza a vizelet visszaáramlását. Bármi, ami megzavarja az áramlást, növeli a fertőzésveszélyt. Mivel a vese ilyen fontos szereppekkel bír, fontos tudni, hogy az egyes betegségek, sérülések mekkora károkat okoznak szerkezetében és működésében, hogyan képes regenerálódni. Mostanában számos tanulmány foglalkozik a vese őssejtjeinek kérdésével. Ezeknek a vese progenitor sejteknek (renal progenitor cell, RPC) jelentős szerepe lehet a vese regenerációjában, mivel képesek a sérült területekre vándorolni és oda beépülni, és a beépülés helyén egészséges veseszöveteket létrehozni. Pontos eredetük még nem teljesen ismert, bár nemrég bebizonyosodott, hogy a Bowman-tokot felépítő epitéliális sejtek egy része képes működőképes tubuláris sejtekké fejlődni.
A pielonefritisz következtében hegesedések alakulnak ki a glomerulusokban és a tubulusokban, melyek miatt a vese működése csökken, vagy akár le is áll. A kezelések akár antibiotikumokkal, akár radikálisabb gyulladáscsökkentőkkel történnek, jórészt a hegesedés kialakulásának megelőzésére szolgálnak. Mivel azonban a korai tünetek gyakran nem különíthetők el azoktól, melyeket másfajta gyulladás okoz, ezért, mire kezelésre kerül sor, a baj már megtörténik, és a pielonefritiszből súlyos veseelégtelenség alakul ki. Ez pedig, a modern dialízis technikák és vesetranszplantációs eljárások ellenére, sokszor halálos kimenetelű. Az új kutatás szerint erre a problémára az őssejt-beültetés jelentheti a megoldást. Dr. Abdol-Mohammad Kajbafzadeh és munkatársai a krónikus vesemedence-gyulladást modellezték patkányokon. Az állatok jobb veséjében Escherichia coli baktériummal indukálták a betegség kialakulását. Hat héttel később a patkányok bal veséjének Bowman-tokjából RPC sejteket vettek ki, azokat fluoreszcensen jelölték és beültették a jobb vesébe. A kísérletben külön kontrollt alkalmaztak a betegség indukálásához és a transzplantáció sikerességéhez. Az első esetben a kontroll állatok jobb veséjében nem baktériumot, hanem csak izotóniás sóoldatot fecskendeztek, így az állatok átélték ugyan a műtétből eredő traumát, viszont a betegség nem alakult ki náluk. A második esetben a kontroll egyedeknél kiváltották a fertőzést, de őssejtek helyett sóoldatot kaptak a patkányok. A jelölésnek köszönhetően nyomon lehetett követni a sejtek útját és hatásait a vese szöveteiben. A transzplantált sejtek mind a glomerulusokba, mind a tubulusokba beépültek, és részben helyreállították a vese szerkezetét és működését. Hatásukra a szövetek integritása nőtt, és a kérgi rész normális funkciója is helyreállt. A javulás főleg a proximális tubulusban volt látható, amit azért érdekes, mert a pielonefritisz itt okozza a legkomolyabb sérüléseket. Kétségkívül jelentős eredmény, hogy sejttranszplantáció után a vese működése javult, mert így a vese progenitor sejtek klinikai gyakorlatban is alkalmazhatók. Segítségükkel hatékony terápia fejleszthető ki, ami sok ember életét mentheti meg. A kutatás eredményei a Cell Medicine folyóiratban jelentek meg. EurekAlert! 2011. február 14. Duleba Mónika |
||
![]() Hozzászólás |
||
Értékelések száma: 4, Cikk értéke (1-10):

BrainMaps
Cell Migration
CSH Protokollok
DDBJ
EMBL
External Plasmids Database
Fishmap
FlyBase
GeneCards
GeneOntology
Google tudós
Impakt faktor
Kalkulátor
Kémiai kalkulátor
Labor protokollok
Microorganisms
NCBI
Pathway Interactions
PubMed
ResearcherID
Science AAAS
Stem Cells
Western Blot protokoll
WormBase

Portálunk oldalai megfelelnek az egészségügyi információk megbízhatóságát és hitelességét garantáló HONcode előírásainak. Ezt:
itt ellenőrizheti.
Hirdetés