![]() |
2018. április 21. szombat Konrád, Zsombor |
![]() |
Az info@mrns.hu-ra küldhet linket vagy valamilyen anyagot, amit szeretne, ha hírként bemutatnánk.
Kiválasztott hír:
Megosztás: 




Az Élet alapeleme - 2010-10-21 09:54:52 |
![]() ![]() |
Az Élet alapeleme
![]() Gondoljunk bele egy pillanatra, hogy mi öregszik!?
Hamar jön a válasz: hát én. Aztán továbbgondolva: te, a rokonaink, az ismerőseink, a nemzet, az összes ember a Földön. Megállunk itt? Persze hogy nem. Minden állat, növény, gomba, egysejtű eukarióta öregszik. És a bacik? Ők is, de máshogy. Ezen érdemes elgondolkodni, majd egyszer én is megteszem...
És csak az élőlények öregednek?
Rövid gondolkodási idő... Nem. Öregszik az egész Föld, a Nap, a Naprendszer, a Tejútrendszer, az összes galaxis, az egész világegyetem. Öregszik a Földön minden. Az emberektől a házaikig, az autóktól az erőművekig, a lelkünktől a vallásunkig, a családunktól a nemzetünkig, az országunktól az EU-ig. Minden öregszik.
Akkor hát, hogy is fogjuk meg az öregedés lényegét?
Az előbbiekben milyen öregedő .......... jutottak eszünkbe? A .......... helyére a rendszer illik. A kérdésre pedig ez egyben a válasz is, rendszerek, legfőképp öregedő komplex rendszerek jutottak eszünkbe.
Rendszerről egészen az elemi részecskék összekapcsolódásától beszélhetünk. Tehát a legkisebb rendszer mai ismereteink szerint a kvarkokból álló proton és neutron lenne? Nem tudom, de mindenesetre egy atom, egy molekula, egy vegyület már rendszer. Ezen rendszerek öregedése nehezen tetten érhető, de létező dolog. Gondoljunk csak a különböző kémiai módosulásokra pl. a komplexebb vegyületek esetén. Ez is öregedés, csak kicsit furcsa, kicsit megfoghatatlan. Vajon miért? A válaszom erre annak az intervallumnak a kicsinysége, melyben ezek a változások végbemehetnek. Magyarul kicsi a lehetőség az öregedésre. A mikroszkópos öregedés sokkal filozófiaibb, mint a makroszkópos.
Az előzőek megértéséhez érdemes valamiféle definíciót felállítani. Mit nevezünk öregedésnek?
Az öregedés az idő folyamán felhalmozódó változások megjelenése a (komplex) rendszerekben.
Sok idő - sok változás - sok öregedés - végül eljön a határ, amikor ezt a rendszert nem lehet / nem éri meg fenntartani. Ekkor jön a pusztulás. A pusztuláskor a rendszer nem vész el a végtelenben, hanem lassan / gyorsan elemeire bomolva újra neki áll az építkezésnek. És a kör újra indul.
Az előző valahol az élet menete is. Megszületünk, ér minket sok hatás, minek hatására öregedünk, végül jó esetben a belső dysfunkciók túlszaporodása miatt meghalunk. És kezdődik minden újra, atomjainkból lesz valami egészen más. A tudat sorsa nem az én asztalom, mindenesetre a szellem termékei továbbra is fennmaradnak...
Tehát minden, amit ismerünk öregedik. De ez miért jó? Miért kell változnunk, miért kell megöregednünk és meghalnunk? A válasz valahol a megújulás környékén lakozik. A megújulás a fejlődés záloga, ami nincs újjáépülés nélkül. Ha a régi ház leomlik, új épül a helyére. Ez a fejlődés az evolúció. Mindig valami jobbra törekszik, ami vagy sikerül, vagy nem. Ha igen, fennmarad és tovább fejlődik, ha nem, örökre elpusztul.
Akkor miért is öregszünk?
Erre az én válaszom az, hogy fenntartsuk a fejlődést. Az öregedés üteme lehet lassú vagy gyors, látható vagy nem látható, de ott van mindenhol.
Az idő előrehaladtával egyre nehezebb és egyben költségesebb fenntartani a fiatalságot, sarokba szorítani az öregedést. Gondoljunk csak az autónkra. Megvesszük a szalonból hibátlan állapotban, majd telnek az évek... 10 évesen már rozsdásodik, köhög, zörög. Nem gond - megy a szervizbe, megjavítják. 20 évesen? Ugyanez, csak mindebből sokkal több, és sokkal többe kerül. 30-40-50 évesen már oldtimer, szinte többe kerül megjavíttatni, mint amennyibe újonnan került. Ekkor jövünk rá, ez már nem az az autó. Új alkatrészekből áll, majdnem mindene új. Ezt az embernél elég nehéz megcsinálni. Talán klónozással, de ugye az azért nem ugyanaz...
Senki se bánkódjon. Az öregedés jó. Nekünk is jó, és a jövő szempontjából is jó.
Akkor hát mit is akarok én itt? Meg akarom állítani az öregedést? Szó sincs róla. A cél az emberi öregedés elfogadható határok közé szorítása. Az egészséges évek számának kitolása, és egy boldog, de attól még öreg halál az emberi teljesítőképesség határán.
|
|
![]() Hozzászólás |
|
Értékelések száma: 1, Cikk értéke (1-10):

BrainMaps
Cell Migration
CSH Protokollok
DDBJ
EMBL
External Plasmids Database
Fishmap
FlyBase
GeneCards
GeneOntology
Google tudós
Impakt faktor
Kalkulátor
Kémiai kalkulátor
Labor protokollok
Microorganisms
NCBI
Pathway Interactions
PubMed
ResearcherID
Science AAAS
Stem Cells
Western Blot protokoll
WormBase

Portálunk oldalai megfelelnek az egészségügyi információk megbízhatóságát és hitelességét garantáló HONcode előírásainak. Ezt:
itt ellenőrizheti.
Hirdetés