![]() |
2019. december 06. péntek Miklós |
![]() |
Az info@mrns.hu-ra küldhet linket vagy valamilyen anyagot, amit szeretne, ha hírként bemutatnánk.
Kiválasztott hír:
Megosztás: 




A vonuló sáskák okosabbá válnak - 2010-05-28 10:03:29 |
![]() ![]() |
A vonuló sáskák okosabbá válnak![]() Bár az egyiptomi vándorsáskák (Schistocerca gregaria) a mindent letaroló sáskajárás miatt hírhedtek, valójában nagyobbrészt magányos, úgynevezett szoliter formában élnek, ilyenkor ráadásul kerülik egymás társaságát. Dr. Swidbert Ott és Dr. Stephen Rogers, a University of Cambridge munkatársai a vándorsáskák vándorló és magányos alakjait hasonlította össze. Felfedezték, hogy a két különböző forma agyának mérete és formája határozottan eltér. A vándorló alak testmérete ugyan kisebb a szoliterénél, mégis, mint kiderült, a sáskajárást okozó forma esetében az agyméret átlagosan 30%-kal nagyobb volt. A szoliter alak esetében viszont azon agyterületek, amelyek a látással és a szaglással állnak összefüggésben, arányosan nagyobbnak bizonyultak, valószínűleg azért, mert ennek a formának nagyobb szüksége van a távoli, vagy nagyon enyhe ingerek felismerésére, miközben magányosan táplálékot keres. Ezzel szemben a vándorló formánál a tanulásért és a komplex információk feldolgozásáért felelős agyterületek növekedése volt megfigyelhető. Ennek oka feltehetőleg az, hogy a vonuló sáskáknak a hatalmas rajban egészen új kihívásokkal kell szembesülniük. Ilyen kihívás a rajon belüli óriási kompetíció, és a gyakran előforduló kannibalizmus. ![]() A számítógépvezérelt lézer mikroszkópiával készült képen bal oldalon a szoliter, jobb oldalon a vándorló forma agyi felépítése látszik. A magányos forma esetében arányaiban nagyobbak a szenzoros régiók (kék és cián), melyek a látásban és a szagérzékelésben játszanak szerepet. Ezzel szemben a jobb oldalon látható vándorló forma agyában a citromsárgával és narancssárgával jelölt magasabb szintű funkciót ellátó agyterületek fejlettsége szembetűnő. Ezek a régiók felelősek a tanulásért és a memóriáért.
Dr. Ott szerint a sáskáknak vonulás közben olyan, számukra addig ismeretlen táplálékforrásokat is azonosítaniuk kell, melyekkel addig nem találkozhattak. Ezen új információk feldolgozásában is segítségükre siet fejlettebb, komplexebb agyuk. Egyebek mellett a nagy csoportokban való túlélés és a különféle, kiszámíthatatlan táplálékforrások jelentette nehézségeket sejtik a gerincesek agyfejlődésének hátterében is. Mivel az egyiptomi vándorsáskának létezik magányos és vándorló alakja is, melyek külső megjelenésükben és viselkedésükben is markánsan különböznek, egyedülálló lehetőség nyílik az életmód, a viselkedés és az agyi felépítés kapcsolatának vizsgálatára. A kutatócsoport a Proceedings of the Royal Society B május 26-i kiadásában számol be eredményeiről. ScienceDaily, 2010. 05.26 Borsics József |
|
![]() Hozzászólás |
|
Értékelések száma: 19, Cikk értéke (1-10):

BrainMaps
Cell Migration
CSH Protokollok
DDBJ
EMBL
External Plasmids Database
Fishmap
FlyBase
GeneCards
GeneOntology
Google tudós
Impakt faktor
Kalkulátor
Kémiai kalkulátor
Labor protokollok
Microorganisms
NCBI
Pathway Interactions
PubMed
ResearcherID
Science AAAS
Stem Cells
Western Blot protokoll
WormBase

Portálunk oldalai megfelelnek az egészségügyi információk megbízhatóságát és hitelességét garantáló HONcode előírásainak. Ezt:
itt ellenőrizheti.
Hirdetés