![]() |
2019. december 06. péntek Miklós |
![]() |
Az info@mrns.hu-ra küldhet linket vagy valamilyen anyagot, amit szeretne, ha hírként bemutatnánk.
Kiválasztott hír:
Megosztás: 




A jótékony mikrobákat kiválogatja és táplálja a bélrendszerünk - 2012-11-28 22:09:43 |
![]() ![]() |
A jótékony mikrobákat kiválogatja és táplálja a bélrendszerünk![]() A mikrobiális fenotípusok természetes szelekcióján alapuló belső növekedési ütem, hátrányt jelenthet számos lassan növekvő mikrobának. A modell előrejelzései szerint a gazdaszervezet képes ellensúlyozni ezt a hatást epitheliális szektérumok által, amelyek támogatják a viszonylag lassú növekedésű jótékony mikrobákat a károsakkal szemben. 5-10%-al gyorsabb növekedés már elegendő ahhoz, hogy fordítsanak a sorsukon. A gazdaszervezet hámsejtjeinek szekrétuma a növekedési promóterek közé tartozik, főleg nyálkahártya glikánokat tartalmaz. . ![]() Konfokális fluoreszcencia kép a gazdaszervezet hámsejtjein növekvő baktériumokról. A minta egy kísérleti egér vakbeléből származik, ahol szándékosan nem manipulálták az állat mikrobiótáját. Epitheliális és baktériumsejtek zöldek (a DNS Sytox zölddel festett) valamint az epitheliális határ kékkel festett ( aktint festették Alexa-647-phalloidinnel)
Az emlős sejtek jelentős strukturális összetettségű és diverzitású glikokonjugátumokat termelnek amelyekről ismertek, hogy kedveznek vagy gátolják a különböző mikroorganizmusok kötődését és növekedését. Ezek a vegyületek evolúciósan stabil módon választják ki a baktériumokat mint a Bacteroides thetaiotaomicron amelyek az összetett szénhidrátokat alakítják át a gazdaszervezet számára. Az emberi tej poliszacharidokat tartalmaz, amely nem emészthető a csecsemő számára, ez arra utal, hogy az anyák is gyakorolják ezen egyszerű de hatásos formáját a szelekciónak. „Szám szerint több mikroba él bennünk, -különösen a beleinkben-, mint ahány saját sejtünk van. Tudjuk hogy a sok bélben levő mikroorganizmus nagyon hasznos számunkra, megvédenek bennünket a kórokozóktól, segítik az emésztésünket de, hogy egy ilyen hasznos kölcsönös kapcsolat hogyan alakul ki és hogyan tartható fenn, az még felfedezésre vár. Ez a kutatás rávilágít a növekedést serkentő anyagok mikrobaszabályozó képességének fontosságára. Azt mutatja, hogy a tápanyag hatékonyabb, ha a gazdaszervezet epitheliális sejtrétege bocsátja ki, mint ha a táplálék szimplán a bélből származna. Ez arra utal, hogy a mikrobák szabályozása könnyebb, mint azt korábban gondolták”, - mondja Kevin Foster az oxfordi egyetem állattani tanszékének professzora, egyben az új tanulmány szerzője. Jonas Schulter az oxfordi egyetem állatani tanszékének kutatója szerint: „ A bél belülről olyan, mint egy háborús övezet, mindenféle mikroba küzd a túlélésért, és harcolnak a területért.” A tanulmány azt mutatja, hogy a gazdaszervezet szekretál egy kis mennyiségű anyagot, amivel támogatja a jótékony baktériumokat, jobb körülményeket biztosítva túlélésükhöz. Ez azt jelenti, hogy a kedvelt mikrobiális fajok amelyek egyébként elvesznének nem csak túlélnek az epitheliális felületen, de szaporodnak és terjednek, kiszorítva egyéb törzseket.” A tanulmány során az is kiderül, hogy az ilyen szelektivitás költsége alacsony: a gazdaszervezetnek csak nagyon kevés szekrétumot kell használnia a hasznos mikrobákat fenntartásához. A csoport szimulációi azt mutatják, hogy a sejtek amelyeket érintett a gazdaszervezet epitheliális szelekciója, kevésbé valószínű hogy eltűnnek, helyette ezek maradnak fenn a legtovább, „szelektivitási amplifikációt” eredményezve, ahol a gazdaszervezet által létrehozott viszonylag apró változások (ebben az esetben egy nagyon kis mennyiségű szekrétum) felerősíthetik a széles körű hatást. Viszont nem találtak bizonyítékot arra, hogy ugyanazok a törzsek maradnának meg a gazdaszervezet egész élete során. A közösség sokszínűségét befolyásolja a különböző fajok beáramlásának mértéke, és az étrend. A tanulmány tovább mutat az emberi bélrendszernél: szelektivitási amplifikáció előfordulhat számos egyéb gazdaszervezet-mikroba interakciónál is beleértve a korallok felszínén élő mikrobákat és a növények gyökerét is. Forrás: Science Daily, PLoS Biology, Kép 2012. november 29. Papdiné Morovicz Andrea |
|
![]() Hozzászólás |
|
Értékelések száma: 3, Cikk értéke (1-10):

BrainMaps
Cell Migration
CSH Protokollok
DDBJ
EMBL
External Plasmids Database
Fishmap
FlyBase
GeneCards
GeneOntology
Google tudós
Impakt faktor
Kalkulátor
Kémiai kalkulátor
Labor protokollok
Microorganisms
NCBI
Pathway Interactions
PubMed
ResearcherID
Science AAAS
Stem Cells
Western Blot protokoll
WormBase

Portálunk oldalai megfelelnek az egészségügyi információk megbízhatóságát és hitelességét garantáló HONcode előírásainak. Ezt:
itt ellenőrizheti.
Hirdetés